Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ďalší samit o klimatickej zmene skončí fiaskom. Teraz vo Varšave (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Vážení diskutujúci!

Prezraďte, proím, pánu Kravčíkovi, že "citeľné teplo", ktoré sa vyprodukuje neodparením vody, je volovina.
Prezraďte mu i to, že ak sa voda odparí, tak po čase zvykne i kondenzovať a teplo, ktoré odoberie prostrediu pri odparení, zasa vráti pri kondenzácii späť.
Prezraďte mu to ale opatrne, citlivo vyberanými slovami. Keby bol náhle postavený pred takýto obraz reálneho sveta, tak by mohol utrpieť ťažký šok - a to si neželá nikto z nás.
 

 

Pakovinou je, že experti na klimatickú zmenu nerozumejú princípu vzniku citelneho tepla. Vysvetlím to llopatistický pre odborníkov na slovo vzatých. Na zapnutom plynovom sporáku máme 1000 litorvý hrniec vody. Zohrievaním sa voda odparuje až sa celá vyparí. Na to sa spotrebuje 700 KWh. Plyn pod práznym hrnocom dalej horí. Hrniec sa prehraje a do okolia sa produkuje teplo. Tomu sa hovorí cíteľné teplo.
K druhej otázke, ktorej pakovia nerozumejú, je výpar a kondenzácia. Na vyparenú vodu sa viaže latentné teplo. Toto je odčerpávane pri zemskom povrchu a s vodnou parou ide latentné teplo do atmosféry. Tam sa pri ich kondenzácii latentné teplo uvoľnuje a ohrieva prostredie. Takže tak to je fyzikálmne. Od teplejšieho prostredia pri zemi sa energia odcerpáva a vo vyšších chladnejších vrstvách uvolnené teplo vzduch ohrieva.
 

Sú rôzni pakovia

Ak by ste ma chceli udať za použitie výrazu "pakovia", tak si vopred dovolím upozorniť adminov, že som ho prevzal od pána Kravčíka.

Ale späť k pakom - hlavne k experimentátorom s hrncami. Ak odparíte v hrnci 1000 litrov vody, tak získate jej ekvivalent v pare a teplota tejto pary bude okolo 100 stupňov, keďže teplo sa nestráca. Ak budete ďalej kúriť pod hrncom, tak budete zohrievať prázdny hrniec a od neho sa bude ohrievať okolitý vzduch. Jeho teplota už ale bude väčšinou vyššia ako 100 stupňov. Získate tým "citeľné teplo" (ospravedlňujem sa za tento pakovský výraz), ktoré bude zodpovedať výhrevnosti paliva minutého na hrncové experimenty. Miniatúrna časť z tohto tepla bude uchovaná v latentnej forme, ako skupenské teplo, ktoré para získala zmenou z kvapalného skupenstva a ktoré sa po jej skvapalnení vráti späť do prostredia.
Spôsob zmeny skupenstva však nezávisí len od výšky, do ktorej vodná para vystúpi v atmosfére, aj keď to niektorí pakovia sústavne tvrdia. Kondenzácia pary závisí od mnohých okolností - od nasýtenia vzduchu vodnými parami, od teploty, od tlaku, od prítomnosti kondenzačných jadier. Preto sa kondenzácia vyskytuje úplne bežne i tesne nad povrchom a dovolím si pakov poučiť, že tento pre nich nezvyčajný jav sa nazýva napríklad rosa alebo hmla.
Prajem vám deň plný neskalenej kondenzovanej radosti zo života :))
 

 

Ešte raz prečítajte, co som napísal a ak tomu neporozumiete, ja za to nemôžem. Potom Vám ostáva si doštudovať fyzikálny jav. Ak ak ani to nepomôže, potom je zbytočne vas dovzdelávat.
 

ty si už videl, aby sa voda úplne

vyparila????
Videl si u nás krajinu bez vody?

Vychádzaš z nereálnych predpokladov.........
,-)
 

btw...aaa videl si krajinu bez pody..???

tak sa pozri : http://aktualne.centrum.cz/dom...

http://www.nase-voda.cz/ceskyc...

... este, ze sme na Slovensku... !

no aj tu su este rezervy...:( , takze suhlasim s autorom, ze je potreba viac vody zadrzat v krajine a vo vegetacii, cim sa zvacsi aj viazanost CO2
 

voda, ktorú zadržíš, bude

niekde inde chýbať.

Aralské jazero vyschlo vďaka úspešnému zadržiavaniu vody - vodou, ktorá predtým tiekla do jazera sa zavlažovali polia a tie tú vodu úspešne odparovali do atmosféry. Napodiv, v oblasti nezačalo viac pršať, akurát to jazero stratilo väčšinu vody a soľ z neho zamorila okolie.

Samozrejme, oceán vodu nestratí. Ale rieky môžu. V súčasnosti hrozia vojny, pretože Sýria a Turecko zadržiavajú vodu, ktorá by inak tiekla do Iraku, Etópia chce zadržať vodu, ktorá tečie do Egypta...
 

Ja o koze vy o voze

Celý čas hovorím o dažďovej vode a vy my celý čas protiargumentujete tečúcou vodou vo vodných tokoch. Je to fakt potrebná zmena paradigmy prehovšetkým v hlavách.
 

hrádzkami predsa

zadržiavate tečúcu vodu. Či už medzitým "ste ďalej"? :-D
Každopádne, aj vegetácia môže spôsobiť vysychanie vodných tokov. V Austrálii zistili, že výsadbou eukalyptových plantáží namiesto krovitého buša sa prietoky znížili. Zákonitosť je vyjadrená tzv Kuczerovou krivkou http://melbournecatchments.org...

Pozor na pochopenie článku - water yield vyjadruje prietok vo vodných tokoch a výdatnosť aquiferov v mm. A je to v podstate prevrátená hodnota výparu - čím viac les odparí, tým menej vody ostane pre využitie.

Napriek tomu, že mladé plantáž odparia viac vody - a podľa vás je to teda ideál, Austrálčanom sa výsledok nepáči.


BTW, k iným článkom: vodná para je skleníkový plyn.
 

...mozno mas pravdu s Aralskym jazerom..

i ked v obrazkoch na ktore som uviedol link vyssie sa jedna o eroziu pody, ktoru by vhodnejsia vegetacia zadrzala, resp. spomalenim , ci zadrzanim vody by strata humusoidnej vrstvy nemusela byt tak kriticka ako tam spominaju...:(
Takze experiment s NEzadrzovanim v nasich podmienkach velmi prinosny nie je...!
Bolo by dobre skusit aj experiment s ZADRZIAVANIM a potom budeme moct porovnat..., lebo neviem ci vieme simulovat situaciu okolo ARALU v nasich podmienkach...:(
 

Experimenty

My sme preda už ten EXPERIMENT so zadržiavaním vody podnikli. Stál nás 42 miliónov eur.
Teraz by malo byť na rade VYHODNOTENIE toho experimentu a všetkého toho, čo nám priniesol, prípadne odniesol. Toto je však tá horšia stránka podniknutého EXPERIMENTU. Lebo pri experimentovaní sme akosi ignorovali, že pre jeho vyhodnotenie treba mať v rukách aj čosi hmatateľnejšie než článočky na blog.sme.sk.

Alebo snáď máte dojem, že po experimentovaní na rozsiahlom území Slovenska dnes dokážeme PREUKÁZAŤ napríklad množstvo zadržanej vody, prípadne zmeny klímy?
 

... suhlasim, ze uz pomaly by Kravcik

mohol robit vyhodnotenia... :)
-----------------------------------------
Po tej poslednej smrsti na filipinach... podla vsetkeho jej slov. hradzky nezabranili..., ba mozno ju sposobili...:( , ale to sa asi tazko bude dokazovat globalny vplyf...:(
.........................................
Jedine kriterium by som zatial videl v zadrzani erodovanej zeminy a vyzname oproti jej vytazeniu z nadrzi, kde by inac skoncila...
..........................................
Talsim kriteriom by mohlo byt subjektivne vyjadrenie obyvatelov dotknutych obci..., ale to by chcelo nezavislych anketarov napr. z tu diskutujucich oponentov Kravcika..., aby bolo zabezpecene nepodplacanie "respondentof"
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: ::::::
Problemom vsak asi bude,, ze vacsina mudrlantov z diskusii je PCteoretikmi a do obci anketovat nepojdu..., lebo to by museli zdvihnut zadok od PC-cka. Osobne by som uz akceptoval vysledky v 10 percentach obci..., co je cosi okolo 40 obci.. a tolko oponentov sa tu urcite najde, aby kazdy spracoval co i len jednu...!
 

 

Zdá sa mi dosť čudné zisťovať exaktne merateľné veličiny anketou medzi laikmi.
Ale čo už, možno aj cestnú vzdialenosť medzi Lučencom a Nitrou je vhodnejšie stanoviť nie meraním, ale zisťovaním názoru občanov bývajúcich pozdĺž trasy.
 

ok, tak miesto ankety nech to nezavisli

oponenti exaktne zmeraju... !
Posli mi potom s. spravu,pls, ako to dopadlo
 

 

Hm, vám by sa asi páčilo, keby farmaceutická firma hodila na trh nejaký liek a zahlásila by, že je oveľa lacnejší ako lieky konkurenčné, lebo ušetrili na testovaní. Testovať by si ho mal každý užívateľ sám a všetky nežiadúce účinky vrátane úmrtia má nahlásiť do centrály farmafirmy.
Slovensko bolo vystavené akejsi "terapii" v hodnote 42 miliónov, no my nemáme šancu dozvedieť sa o tom, či je liečivá, pretože ľudový liečiteľ nedokáže pacientovi ani len odmerať teplotu. A vy navrhujete, aby si ten pacient meral teplotu sám...
 

problém tých obyvateľov obcí

je, že sú extrémne ľahko manipulovateľní. Nejde totiž o odborníkov.

Ak niekto niekam príde, rozdá pár euro za zábavnú a nie príliš namáhavú prácu a potom presviedča "vidíte, ako úžasne to funguje", dosť ľahko tých miestnych presvedčí. Najmä ak sa v 95% tých obcí od vybudovania hrádzok nič nestalo (nebola prietrž mračien ani dlhotrvajúci dážď) a obyvateľom ani nikto nepovedal, že odteraz sa už majú o hrádzky starať sami a zadarmo, až na večné veky. A tam, kde sa niečo stalo, sa vždy dá povedať, že "veď bez hrádzok by to bolo horšie".

Odborný monitoring by mal ukázať niečo iné, mal by objektívne vyhodnotiť EFEKTIVITU tých hrádzok v napĺňaní toho, čo Maestro sľuboval. T.j. či sa niečo zlepšilo, koľko stála merná jednotka toho zlepšenia (napr. kubík maximálneho prietoku, kubík za rok a p.) a či sa to oplatilo v porovnaní s inými riešeniami.

V podstate súhlasím, že takýto monitoring by bol zbytočne drahý, pretože množstvo tých "zadržaných kubíkov" je mizivé, cena monitorového kubíku vysoká a všetci vieme, čo by monitoring povedal. Maestro mal mať už v projekte merateľné odpočtovateľné ukazovatele. Teraz už ostáva jediné riešenie - zavrieť toho, kto takéto nekvalitné projekty schválil.
 

ok, zavri ho !

nech zcerna v base...!
Tato krajina potrebuje vycistit od kukola...!

btw. mozno by mal zhnit v base...aby sa to neinterpretovalo rasisticky...:(
 

vegetácia okolo Aralského jazera

nerastie, pretože tam málo prší. A málo tam prší napriek tomu, že "zadržiavaním" vody sa odparilo násobne viac vody než predtým. Skrátka, Rusi chceli "poručit větru, dešti". A to isté chce aj Kravčík, u neho je to však vylepšené tým, že on v skutočnosti žiadne významnejšie množstvo vody nezadrží, pretože ani len netuší, ako na to. Nemá predstavu ani o budovaní vodných stavieb, ani o problematike zmien užívania pôdy (ak má niekto hospodáriť inak, než ho v súčasnosti motivuje ekonomické prostredie, musel by si v prvom rade zmeniť to ekonomické prostredie, následne potom tú zmenu "zúradovať" a až na samý koniec technicky realizovať a monitorovať jej dopady).
 

Kuchta.

Ujo, s hrncami opatrne. Viete ako dopadli bratia v Bostone. V dnešnej dobe keď je všetko monitorované by ste nemali len tak šermovať hrncami v texte lebo Vás NSA začne preverovať.
Ako chcete na plynový sporák umiestniť 1000 litrový hrniec vody? Tu sa vynárajú otázky prečo ste nenapísali 100 litrový alebo 10 litrový alebo litrový ale rovno 1000 litrový. Veď také hrnce ani nedostať v bežnom obchode a nie ešte ich umiestňovať na sporák. A tá spotreba plynu pri takom hrnci... A prečo na plynový sporák a nie elektrický, nie v každej dedine je plyn a mnoho ľudí prechádza na drevo a majú doma pece. Je tu viac otázok ako odpovedí a nakoniec by to skončilo tak, že by sa hrniec pripálil, kúdolil by sa dym z kuchyne, susedia by zavolali hasičov a dali by Vám preplatiť výjazd. Len Vy ostaňte pekne pri zemi a nič nezahrievajte, neodparujte a nepremieňajte na citeľné a latentné teplá.
 

Mate viac šťastia...

ako rozumu. Zražky na pevnine sa vplyvom slnečneho žiarenia odparia a keď nie su silne znečistene tak spadnu nazad na pevninu. Takym postupom ale postupne dochadza k ich znečisteniu a tak sa system v prirode postara o to aby ta voda spadla do mora. Chemicke zloženie morskej vody a jej teplota zaruči že sa z nej odpari len čista voda pretože sa ta do nej spadnuta postupne chemicky neutralizuje. Podľa pravidla vrať ako si požičal, kolobehom vody, tlačenim ďaľšej znečistenej vody nad more vo forme oblakov sa ta čista odparena voda dostane nad pevninu a jej vypadnutim z mrakov sa cely cyklus opakuje. Všetci su s tym naoko spokojni až do chvile keď pride k silnemu znečisteniu atmosfery a tym aj vyparovanej vody činnosťou vyrobnych zariadeni. Vtedy sa nizka frekvencia, občasne zražky zmenia na trvale a prichadza prva nespokojnosť. Nespokojni su aj možno všetci ale mocna je len morska lobby. Ta si zaplati vedcov a ti šarlatani pridu na genialnu vec ako dostať znečistenu vodu do mora. Zničia každy a jeden močiar a vykopu melioracie a kanaly len preto aby im tam často nepršalo. To že pritom narušia system znečistenia vody na pevnine a jej čistenia na mori ich nezaujima. Ten system obnovy si ale priroda nevymyslela pre nas ľudi ale pre seba aby mohla existovať a sama začina podnikať kroky na jeho zabezpečenie. No a ten summit je aj o tom či ta morska lobby vydrži ten napor prirody alebo povoli, za aku ich cenu, za ake škody na ich majetku. Takže stači len sledovať pobrežie kdekoľvek na tejto planete a priroda vam sama natlači viac rozumu do vašej ctenej hlavy. Raz treba začať aby ste nič nikomu nezakazovali ale vedeli niekoho podporiť, to je len a len na vas.
 

1 2 >

Najčítanejšie


 1. Jozef Kmeto: Obezita mi vzala všetko 3 165
 2. Maroš Chmúrny: Spoločná zodpovednosť a R. Fico žije v strachu 2 216
 3. Peter Remeselník: Prečo polícia odmietla potrestať páchateľa, ktorý narazil autom do ľudí a ušiel ? 1 603
 4. Robert Fico: R. FICO: Kliment s Hrubalom pustili mafiána Kudličku z väzby, Kováčik za to sedí vo väzbe. 523
 5. Martin Greguš: Jozef Kmeťo zomrel v sanitke. Jeho posledná výzva "neveriacim" 453
 6. Janka Cigániková: Plošné testovanie bolo úspešné. Lockdown nie je riešenie. Vakcína bude najskôr o rok. 226
 7. Ján Šeďo: "Pán Fico povedal že máme prísť, tak sme prišli". 183
 8. Peter Kollega: Robert Fico ako verejný obhajca zločinca Dušana K. 177
 9. Dušan Koniar: Tie velebené predavačky z prvej línie posiela Ústredný krízový štáb rovno do karantény 171
 10. Jozef Sitko: Pani prezidentka, štátu škodia médiá v službách oligarchie... Nie premiér! 161

Rebríčky článkov


 1. Gabo Németh: Láska ako v ohni med
 2. Jozef Legény: Ľudia 65+ sa nepočítajú do štatistiky účasti. Teda ani do štatistiky pokút, pán Matovič?
 3. Dušan Seberíni: Čosi tu neštimuje
 4. Miriam Studeničová: Kráľovná podsvetia a Kráľ času! Fantastické nepoznané skutočnosti!
 5. Štefan Vidlár: O prokurvátoroch
 6. Andy Morávek: Ako som do CORWIN SK a.s. priniesol hotovosť na kúpu bytu… a oni ma otočili vo dverách
 7. František Cudziš: Ad.: V. Tepličková – stačí, keď sa poskladáme...
 8. Ivan Čarnogurský: PREČO NEKRITIZUJEM TÚTO VLÁDU
 9. Michal Karvay: Hostina
 10. Marcel Burkert: Neokukané zákutia a krásy Bratislavy II. Z rokov 2011 - 2019


Už ste čítali?