Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Prečo je také sucho (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Michal

Preto je sucho lebo si postavil malo hradzok.
 

Nie malo ale slendriansky

ich postavil. Ibrahim Leonidovic Kravcik nas od 10 storocia neustale vysusuje.
 

...tazko posudit, ci len Michal

..je zodpovedny za to sucho...:(
Osobne by som velmi ocenil nejake objektivne informacie..., ci tam kde sa vo vecsom meradle hradzky postavili..., ci tam je mozne posudit lepsie vlhkostne pomery v krajine, resp. moznosti zavlazovania v polnohospodarstve v suvislosti so zadrziavanim vody opatreniami z " Programu revitalizácie krajiny a manažmentu povodí SR "
 

 

ano, v miestach, kde majster z Kosic postavil radzky, je pozorovane vlhky a hnilobou presyteny vzduch zo zahnivajucich hradzok a nanosov.
Vacsi dazd a prijemny odor skonci v obyvacke "chranenych" obcanov...
 

tak to je pozitivna sprava...!

kravcik by malo frisko zorganizovat vysadenie nejakych vhodnych mokradnych rastlin...:)
https://scontent-a-ams.xx.fbcd...
 

 

Aj ja by som ocenil objektívne informácie. Máme však smolu, 42 milionov eur bolo tak málo peniažkov, že na vybudovanie žiadnych monitorovacích zariadení nezvýšilo. Musíme sa teda chtiac-nechtiac spoľahnúť na Kravčíkove tvrdenia, že hrádzkovitosti sú mimoriadne prospešné.
Pokiaľ však zvážime, že ekonomickým prínosom takzvaného Programu revitalizácie mal byť napríklad aj vznik nových zdrojov pitnej vody, tak sa predsa len aj u tých najvernejších objavujú určité drobné pochybnosti. Lebo o nich Kravčík akosi nereferuje...
 

 

Aj ty by si chcel namiesto lopaty a krompaca radsej 10tis.e europoslanecky plat mesacne a nic nerobit.
 
Hodnoť

aké sucho

ved je všetko zelené,ročný priemer zrážok bude zachovaný ,tak ako vždy.
 
Hodnoť

Hrádzky a malé vodné nádrže

boli kedysi bežnou súčasťou kultúrnej krajiny na území Slovenska. Teda tej časti krajiny, kde žili kultúrni ľudia. Počas dovoleniek v Štiavnických vrchoch alebo v Braväcove pri Brezne som si už pred 15-20 rokmi všimol, že väčšina týchto vodných diel už neplní svoju pôvodnú funkciu. Sú zanedbané, zničené, hoci napríklad hrádzky nad obcou Valašská boli pôvodne betónové, podobne ako malá priehrada pri obci Bacúch. Diela zbudované násypmi zeminy doslova zmyl čas, takže bývalú vodnú nádrž nad Braväcovom, ktorá slúžila miestnemu banskému dielu, dnes už v krajine ťažko rozoznať. Podobne skončilo viacero tajchov v okolí Banskej Štiavnice. Po II. svetovej vojne prevládli megalomanské projekty megapriehrad, ale aj napriek tomu vznikli aj malé a stredne veľké vodné nádrže s malými elektrárňami, napr. pri obciach Lošonec, Kuchyňa, Lozorno. Poväčšine sú dnes v havarijnom stave a možno už o pár rokov odídu, lebo zväčša nevidno, že by sa o ne niekto staral. S rybníkmi sme na tom podstatne horšie než Česi a južná Morava. Malý kolobeh, o ktorom píše autor blogu, sa ako-tak udržiava na východnom Slovensku, ale aj tam už vlani takmer vyschla Domaša, ešteže majú z čoho narásť huby...
Absolútne nechápem dlhodobú animozitu a iróniu diskutérov voči pánovi Kravčíkovi, ktorý vytrvalo tvrdí iba to, že v krajine treba zadržať viac vody a svojimi hrádzkami pre to aj niečo prakticky urobil. Ignoranti, ktorí sú t.č. pri moci, to zastavili, ale neponúkli namiesto toho nič zmysluplné a za danej hospodárskej mizérie aj realizovateľné. Buchnúť ďalšiu megapriehradu na Dunaj v Bratislave a zároveň viesť cez ňu ropovod??? Zabetónovať a zatopiť ďalšiu veľkú dolinu a nechať ju potom svojmu osudu, čiže zaniesť bahnom a po nás potopa??? Od Kravčíka som argumentov našiel na jeho blogu veľa, od jeho oponentov, žiaľ, iba stále tie isté prihlúple úškrny a ficoviny...
 

 

Pan Brhlovic, pocet argumentov 0 (slovom nula) povazujete za vela?
I ta še dá, i ta še dá...
 

Schopnosť byť odolný voči argumentom

je tiež umelecká schopnosť. Gratulujem, ste lepší než ja!
 

matematicka neschopnost

Peter, dobre pisete, ze vacsina vodnych diel neplni svoju povodnu funkciu.
Mr. Kravcik prisiel a postavil stovky vodnych diel, ktore uz pri prvej vacsej zrazke zmenilo z vodozadrznej na blatozadrznu, aby neskor sa zmenilo na odhnivajuce zariadenie.

Ak najdete na jeho blogu co i len jeden argument voci mnou vyssie napisanemu, mate bod.
Inak plati, ze ste len dalsi v poradi, kto ma potrebu obhajovat tohoto sarlatana, aby neskor potichucku vycuval s tym, ze oni ti "neprajnici Kravcika" maju pravdu.

Tak ako, Peter, najdes jeho argumenty a kapnes bozsku, alebo len vycuvas?
Alebo budes, ako plati pre vacsinu nadsencov, mliet piate cez deviate a obhajovat neobhajitelne?
Pochodil som vela slovenskych hor aj rakuskych a vidim zasadny rozdiel v starostlovsti o les.
Kravcik toho reprezentantom nie je.
Jeho zaujima minut peniaze z eurofondov tak, aby co najviac zostalo v jeho keseni, ale na otazku, kto bude platit za cistenie a opravu poskodenych hradzok sa nikdy nedozviete. No preco asi tak?

Este jedna poznamka na zaver. Moj predosly prispevok bol o pocte Kravcikovych argumentov, nie o vasich.
Schopnost byt odolny voci logickym argumentom je matematicka neschopnost.
 

 

Kravcik a argumenty ? Kde ? Cital si napriklad jeho teoriu o vplyve zleho hospodarenia s vodou na zemetrasenie v Japonsku ? Z akehosi tajomneho dovodu si to netrufa publikovat v renomovanom geologickom casopise.

Teraz by uplne stacilo, keby ukazal, ako dosiel k tym 14 mld m3 ...
 

 

Také nechápu ty věčné "argumenty" některých přispěvatelů. Můj otec, syn lesníka, si také všiml, že v lesích je stále více sucho. Stromy se nechávají růst příliš nařídko, tím pádem se tam dostane víc slunečního světla a les se vysušuje. Vzpomínané hrázky byly ohodně častější a byly udržované. Pokud diskutéři namítají, že mají omezenou životnost a jde tudíž o vyhozené peníze, co brání tomu, aby se tato dílka vyztužila betonem? Však betonáři by měli kšeft tak jako tak, sice ne v obrovských objemech najednou, ale v malých na více místech. Určitě by se na to peníze našly spíš, než na nějakou velkou přehradu. A proč by se vlastně nemohly oba systémy doplňovat a podporovat vzájemně? Proč je to stále, že buď anebo? Anebo vážení diskuteří nechodí do lesa a sedí stále za PC, takže už dávno zapomněli, že jak to v lese vypadá? Hezký den všem:)
 

 

Najprv by bolo vhodne predlozit vedecke dokazy a merania o pozitivnom vplyve hradzok, ci betonovych, drevenych alebo kombinovanych. Zatial sa nic take nestalo a Kravcik sa vyhyba diskusii a predlozeniu overitelnych cisiel.
 

 

A začal s tím vůbec někdo? Zajímá to tu vážně někoho anebo je to jen záminka na útoky o stejné výpovědní hodnotě? Vždyť i na oponenturu potřebuji ten samý důkaz, či? Měřítko bude spíš pocitové, jiný vzduch, houby tam, kde jindy kvůli suchu nebyly. A pokud by hrázky zadržely jen bahno a to bylo nacuclé jak houba, tak je to plus. Ono to vyschne dřív nebo později. Do vlhkého se voda podle mne snadněji vsákne než do vyprahlé skřupiny. A mnohdy stačí a pomůže, když se voda o určitém objemu srážek prožene údolím o nějakou tu hoďku dýl, voda nevystoupá tak vysoko a škody se konat nemusej. Umím si představit i betonová korýtka na lesních cestách svedoucí vodu do porostu, lepší,než aby se valila rovnou do údolí. Údržba takového korýtka by měla být jednoduchá, úzká lopata a jedna pracovní síla na pár minut. I betonová lobby by si přišla na svoje:) Korýtka ze dřeva časem uhnijí. A pokud jde o studi dopadů hrázek a měření, kolik by jich mělo být teoreticky zbudováno, aby to bylo měřitelné? Pokud je stávající počet nedostatečný, nestálo by zato i nějaké další dobudovat, aby to bylo dost průkazný? Určitě to nebudou vyhozené peníze oknem, minimálně stopro prokáží, že tudy cesta vede-nevede.
 

 

Vies, ono sa to da aj spocitat skolackou matematikou, ked pride privalovy dazd napr. vyse 100mm / 24 hodin, aky objem by museli mat hradzky, aby nieco zadrzali.

" Do vlhkého se voda podle mne snadněji vsákne" - nuz, ked dosiahnes medznu vlhkost pody, ziadna dalsia voda uz vsakovat nebude ... zem bude nasytena ...

"Korýtka ze dřeva časem uhnijí." - presne tak, ako uz uhnivaju majstrove hradzky. Nebude on az taky genius, ked ich urobil z malo trvanliveho materialu, co povies ?

Preco Kravcik operativne meni ucel hradzok ? Preco po tom, co sa zacali zanasat to vyhlasil za ich pozitivum ?
 

 

Děkuji. Víš, já nejsem sice odborník na matematiku, ale myslím si, že někdy je lepší praktická ukázka než teorie na papíře. Zkusím můj pohled na věc. Pokud jde o nasákavost, všim jsem si, že když je půda přeschlá, voda se nevsakuje (květináče doma:) ). Zádržnost hrázek a jejich objem: ono mnohdy stačí ten přívalový déšť přinutit, aby potok z něj protékal údolím delší dobu, než jako potrubím. Vznikne nižší přívalová vlna a vybudované anebo i přírodní koryto vodu bezpečně odvede, vylít z koryta se může až za dědinou. A o to snad autorům hrázek i v minulosti šlo, pan Kravčík neobjevil Ameriku, jen je zdá se ,,zpropagoval". A na tyto techniky se zřejmě zapomnělo, komunisti svým scelováním polí dosáhli mnohé, i amnesii na starý, po staletí osvědčený způsob obdělávání polí, aby se humus nesplavoval do řek. Koně v lese patrně nevytvořili takové strouhy, jaké dnes dokáže těžká technika. Na úklid po sobě se jaksi nemyslí, vytěžit a pryč. Positivum v zanesených hrázkách vidím i já, do určité hloubky zůstane voda v půdě zadržená. Nejde o velké objemy vody, ale skus v létě například jen polít trávník okolo domu, jaké tam vznikne mikroklima a jaké bude jen o 200m dál. Ta voda se postupně odpaří anebo proteče kanálky do okolí,skulinku si najde vždy. Trvanlivost materiálu bude limitovaná druhem dřeva, které je poblíž. Když to bude v dubovém lese, vydrží určitě omnoho dýl, než v lese smrkovém. Já si nyní u svého nového domu buduji vsakovací jámu na vodu ze střechy (nejde ani o to, že mi to vyplývá ze zákona, dělal bych ji tak jako tak), tam bude postupně vzlínat a zásobovat trávník nad ní a kolem. Pokud bych ji odved ihned do kanalizace, asi bych ten trávník udržoval podstatně hůř svěží a za draho poléval. Můj dvorek je malý, ale být takto budovaná ulice, už by to mělo být znát. Vlastně to poznám i nyní, z jedné strany domu, kde nyní ještě bydlím, asfaltová ulice a betonový chodník, a z druhé strany je trávník a stromy. Vzdušnou čarou 20m, rozdíl citelný. A ještě jeden postřeh, nějaké město na východě systematicky buduje zásobníky na dešťovou vodu pod cestou při její rekonstrukci. Nezastaví veškerou vodu, ale něco zadrží v čase a později s touto vodou budou zavlažovat město. Dobrý nápad! Hezký večer:)
 

 

Také nechápu ty věčné "argumenty" některých přispěvatelů. Můj otec, syn lesníka, si také všiml, že v lesích je stále více sucho. Stromy se nechávají růst příliš nařídko, tím pádem se tam dostane víc slunečního světla a les se vysušuje. Vzpomínané hrázky byly ohodně častější a byly udržované. Pokud diskutéři namítají, že mají omezenou životnost a jde tudíž o vyhozené peníze, co brání tato dílka vyztužit betonem? Však betonáři by měli kšeft tak mjako tak, sice ne v obrovských ob
 
Hodnoť

Iba tym suchom...

a naslednym dažďom sa da zadržať najviac vody. To len na okraj aby sme vedeli, pocitili kto je tu na Slovensku panom z vodou. Minulu jar pršalo aj päťkrat za deň a všetko odtieklo lebo bolo chladno, takmer nič sa nevyparilo. Toho roku to vyzera že malo prši a dosť sa odparuje. Starši občas spomenu že po vojne Hornad v našom kraji vyschol a oni neurobili s tym nič no keď bolo par rokov nato mokro tak "z okresu" najali ciganov a ti prekopali meandre Hornadu tak aby voda čo najskôr odtiekla. Minuly rok som už nijakych ciganov na Hornade nevidel takže relativne to "pobrala" priroda. Bolo mokro, teraz je sucho na poli a cigani už nekopali. Pre prirodu je to take male viťazstvo nad ľuďmi ktori namiesto močiara kus zeme ktoru ani rozumne nevyužiju len aby ju mali niekde pripisanu. Nakoniec keď sme už pri gazdovskom rozume tak sto dni sucho, jar 2009, sto dni sucho koniec jari a začiatok leta 2013 takže do tretice všetko naj... za chviľu bude sto dni od začiatku roka 2014.
 

1 2 >

Najčítanejšie


 1. Miroslav Ferkl: Vysnívaný dom Igora Matoviča. 358
 2. Július Kovács: Kotlebovci sa vyhražali Matovičovi smrťou, pred jeho dom doniesli truhlu a vence 157
 3. Jozef Sitko: Je ešte Sulík politikom vládnym či už opozičným? 149
 4. Rudolf Pado: Kde sa túla zdravotnícky odpad z celoplošného testovania na Covid-19? 87
 5. Roman Kebísek: Časť slovenských rozprávok od Dobšinského sa podobá nemeckým od Grimmovcov 83
 6. Peter Gregor: Safari pod Tatrami 75
 7. Peter Lacina: Kto vie čo je mastektómia, nech zdvihne ruku 70
 8. Maroš Chmúrny: Škandál u sv. Michala, kus dobrej roboty a nová funkcia 61
 9. Vladimír Benčík: Kuba 2/2 - "absolut total" 54
 10. Matúš Suby: Keď na Vás developer Lorinčík Háje podá trestné oznámenie resp. o 3 "faktoch" 47

Rebríčky článkov


 1. Jozef Kovalík: Sám
 2. Jan Vaněra: SLOVENSKO-MAĎARSKÉ POHRANIČIE V OKOLÍ RIEKY IPEĽ - 7.11.2020
 3. Miriam Studeničová: Životná potreba svätenia sviatočného dňa!
 4. Peter Ďuroška: Nadácia SPP podporila projekt zrakovo postihnutých športovcov
 5. Michal Kováč: Ako sa IBM zo straty vrátila späť k ziskom
 6. Ivan Čarnogurský: KEĎ SA VLÁDNUTIE STÁVA OBSAHOVO NEPODSTATNÉ
 7. Július Kovács: Dr.Bukovský zľahčuje covid a zarába na tom mesačne okolo 5000 eur, pomôžte mi ho odstáviť
 8. Vladimír Bohm: Prečo deti nechcú chodiť do školy a pohŕdajú učiteľmi?
 9. Katarína Adamusová: Hranice vo vzťahoch z pohľadu efektivity
 10. Jozef Legény: Revúca, ako ďalej so správou bytov?


Už ste čítali?