Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Máme radi Slovensko. Začíname Tatrami! (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Vichrice v Tatrach s masivnym poskodenim lesa tu boli uz pred rokom 1800, ked Popradska kotlina nebola vysusena a zabetonovana. Ake je pre to vysvetlenie ?
 

 

vysvetlenie je take, ze tatranske vichrice nemaju nic spolocne s charakterom podtatranskej kotliny, tieto vichrice zapricinuje vyrovnavanie tlakovych rozdielov medzi dvoma vyraznymi tlakovymi utvarmi, v tomto pripade bola hlboka tlakova niz nad rumunskom a tlakova vys nad zapadnou europou. vplyv udajne vysusenej podtatranskej kotliny je teda porovnatelny ako vplyv zavlazenej/vysusenej predzahradky na vznik hurikanu v mexickom zalive. viem, ze ty a dalsi triezvo uvazujuci ludia to vedia, pisem to len pre pripad, ze by niekto naletel samozvanym nevzdelanym pseudoodbornikom.
 
Hodnoť

Kravcikove leziace stromy

lezia a rastu. Lahsie sa z nich daju oberat sisky aj vevericka to nema tak vysoko.
Po kravcikovych hradzkach aj kravcikove leziace rastuce stromy dalsi unikat Slovenska.
 
Hodnoť

Sväté miesto sekty zadržiavačov?

Páči sa mi tá drevená skulptúra, zrejme ido o totem, okolo ktorého sa konajú mystériá sekty zadržiavačov.
Na celom článku je ale pozoruhodná jedna skutočnosť: ani na jednej z desiatich snímok dokumentujúcich aktuálny stav nie je vidieť ani kvapku zadržanej vody. Hrádzky sa vyskytujú len v dvoch exemplároch, no skutočnosť, že by malo ísť o hrádzky, je zrejmá len z lakonickej popisky.
Nedalo by sa tomu dajako pomôcť? Napríklad keby ste si pri najbližšom sabate skrátili rituálne tance o pol hodinku a venovali sa namiesto nich zadržaniu aspon 100 litrov vody, alebo záchrane tých hrádzkovitostí, ktoré dosiaľ neboli domorodým obyvateľstvom využité ako zdroj tepla?
 

 

Nerozumies tomu, ty amater. Hradzky splnili svoju funkciu, odparili vodu a znili tym teplotu o jeden mikrokelvin a zabranili strasnemu zemetraseniu.
 

Zadržená voda

Tak to jsem se teda - na váš účet - docela nasmál ! To bych rád viděl, foto " v krajině zadržené vody" ... Něco tak hloupého aby jeden lupou hledal.
 

Chechtáme sa s bratmi Čechmi

To, že je zadržaná voda v krajine niečo hlúpe, ste povedali vy, karbete. Mali by ste sa za to Kravčíkovi ospravedlniť.

Napriek tomu vás rád upozorním na možnosť uvidieť zadržanú vodu na vlastnú oči. Dá sa to napríklad po daždi, ak sa zadívate na také čudo, ktoré v českých zemích nazývate louže. Ak sa vám nechce čakať do dažd', tak zabehnite trebárs k priehrade Orlík, tá je známa zadržiavaním aj iných vecí, ako vody. A cestou si môžete pospevovať kvôli dokresleniu zadržiavacieho koloritu českú ľudovú Když se ten tálinskej rybník nahání.
To sme sa nasmiali, však karbete?
 

 

Je smutné, že inteligentov treba učiť o tom, že voda je všade okolo nás nie len tá, ktorú vidíme. Voda je v pôde, no vodu nevidíme, vidíme len mokrú pôdu. Voda je v rastlinách no nevidíme vodu, ale rastliny. Voda je v živočíchoch, no nevidíme vodu, ale vidíme živočíchy...
 

Rád sa nechám poučiť od hydroekologa

Podľa čoho sa pozná, že na fotografii je smrek z lesa, v ktorom bola zadržiavaná voda? Ja by som povedal, že je úplne rovnaký, ako z lesa bez zadržiavanej vody, no som laik a obdivujem profíkov, ktorí to rozoznajú na prvý pohľad.
A ešte by som chcel vedieť, že ked' už je teda ten les zdravý (akože bol predtým zrejme ťažký marod) a je mu lautr jedno, že hrádzky pohnili, tak či už bude zdravý nafurt, alebo po čase, ked' sa zasa nájdu nejaké peniaze, bude treba zas niečo zahrádzkovať.
 

A ako suvisi

voda v zivocichoch s citelnym teplom?

Bo ked uvidis takeho tatranskeho medveda plneho vody hned pocitis citelne teplo.
 
Hodnoť

 

Pán Kravčík, súhlasím s vašimi postojmi na ochranu lesa a zadržiavanie vody v prírode a držím vám palce.
Ak vám môžem dať radu - myslím si, že lepšia kvalita použitých fotografií by výrazne zvýšila kvalitu vášho článku.
 

Suhlasim

a tiez keby sa pred fotenim vycikal na travu aby vo vodnom lese bolo aspon kusok vlahy.
 

 

Ospravedlnujem sa, že fotky som robil len mobilom. Na budúce sa to nestane...
 
Hodnoť

som rád

že už tu máme opravenú krajinu. len neviem, či toto už stačí na ochranu pred suchom, povodňami a cunami, alebo treba opraviť hrádzku na obr. 3.
 

 

Netreba opravovať hrádzu, lebo funkciu preberá les...
 

Mr. Kravčík

Les by prebral funkciu aj bez hrádzok ... treba sa pozrieť inde, kde sa v TANAPe zalesňovalo a hrádzky sa nerobili. Rovnaký výsledok, ako vo "vodnom lese". Tam, kde sa nezalesňovalo sa môžete tiež pozrieť. Les sa obnovuje sám a bez hrádzok, bez finačnej injekcie. Zadarmo.
 

 

Tak ma pozvite, rád prídem. Spolu môžeme rozdiskutovať celú problematiku...
 

Ale no tak...

"Netreba opravovať hrádzu, lebo funkciu preberá les..."-- to je popretie všetkého, čo ste tvrdili doteraz. Všade tam, kde sa hrádzky stavali bol les aj v čase ich stavania. Alebo ste postavili hrádzky tam, kde les nebol, teda ako dočasnú záchranu, no a za tých pár smiešnych rokov po ich výstavbe tam (zázrakom) les vyrástol? Toto už sú táraniny nekonzistentnej osobnosti, ktorá pod tlakom racionalistov vymyslí každý týždeň novú výhovorku. Kedy doteraz ste v sporoch uviedli, že hrádzky opravovať nie je treba? A že ich funkciu preberá les? To vám máme vytiahnuť z diskusií genézu všetkých (meniacich sa) názorov? Veď uznajte: súdny človek musí mať z Vás chaos.Večne sa opakujúca mantra o "poškodenej krajine" - do ktorej možno zahrnúť aj také svinstvá zo strany ľudí, že si stavajú obyčajnú (odkanalizujúcu) strechu nad hlavou (veď koľko by vody vraj vsiaklo do zeme v izbe, ktorá by nemala strechu, či keby nebol vydláždený dvor - túžite, aby sa ľudia ako v minulosti brodili v blate?), tak takéto Vaše úzkostlivé a paušalizujúce reči o "poškodenej krajine" sa stávajú drakom, ktorý Vás čoraz viacej požiera - jeho čeľusťami si hýbete Vy sám. Netvrdím, že je v našej prírode všetko OK, ľudský vplyv nie je vždy dobre premyslený - človek sa však vie čiastočne poučiť a nájsť východisko, aby vzápätí splodil chyby nové, či rovnaké. O tom je ľudstvo - aj s jeho pokrokom, či vojnami a chorobami, hladom. Denne umrie vo svete tisíc ľudí od hladu či z dôvodu neprístupu k vode - osídlili krajiny bez vodných zdrojov. Pán Kravčík: zadržte vodu, baľte ju do sudov a pošlite im ju - tož to bude viac, ako hrádzky a ochrana vytopených pivníc nasprostatých občanov, ktorí si postavili domy v nevhodnej lokalite.
 


Najčítanejšie


 1. Rudolf Pado: O čom Sulík pod Tatrami decentne mlčí 96
 2. Michal Májek: Maturita po novom 54
 3. Roman Janciga: Rozhovor s mladým infektológom z Kramárov 39
 4. Anna Černáková: "Dištančné" plnenie snov 33
 5. Martin Greguš: Koľko infikovaných by Vallo potreboval v Bratislave, aby chcel 2kolo? 2706 mu nestačí... 27
 6. Lubo Repka: Na ostrovoch, ktoré v minulosti slúžili ako trestanecká kolónia 25
 7. Iveta Kompišová: Prvá žena - nositeľka Nobelovej ceny za mier - bola rodáčka z Prahy 24
 8. Július Kovács: Róbert Kaliňák šéf Slovenskej mafie 21
 9. Karol Labaš: S čím sa Richard Raši verejne nechváli 21
 10. Dominika Kislíková: Potulky po najvýchodnejšom východe Slovenska 20

Rebríčky článkov


 1. Marcel Karvay: 24601
 2. Július Kovács: Róbert Kaliňák šéf Slovenskej mafie
 3. Lubomir Zahora: Umenie švov
 4. Patrik Lenčéš: Kostoly na Slovensku: Zatvorené pre ľudí, otvorené pre nebo.
 5. Miriam Studeničová: Sila celku zvíťazí!
 6. Boris Mlsna: Vakcíny verzus testy? Testy športovcom pomáhajú, no riešením je len vakcína
 7. Štefan Vidlár: D O J E M
 8. Jozef Legény: Umierať a dať sa šklbať v Revúcej
 9. Marek Zajac: Prečo sa mnohým ľuďom nedarí nájsť si vhodného partnera
 10. Jaroslav Polaček: Napriek korone predkladáme ambiciózny a transparentný rozpočet


Už ste čítali?